
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 285 mV |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 10 months ago) |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 10 mV |
Stock: 934
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90110
Ext.Price$0.90110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90110 | $0.90110 |
| 10 | $0.55314 | $5.53140 |
| 25 | $0.46166 | $11.54150 |
| 50 | $0.40715 | $20.35750 |
| 100 | $0.35907 | $35.90700 |
| 300 | $0.31538 | $94.61400 |
| 500 | $0.27700 | $138.50000 |
| 1000 | $0.23254 | $232.54000 |
| 3000 | $0.21373 | $641.19000 |
| 5000 | $0.20946 | $1047.30000 |
